Join/Renew Now

Start Lists

Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 4/5/2014 07:14 AM
          2014 Americas Youth Olympics Trials - 4/4/2014 to 4/5/2014           
                                     USATF                                     
                               Miramar, Florida                                
                                 Meet Program                                  
 
Event 36  Men 10000 Meter Race Walk
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 7:15 AM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    100 Chama Jr., Noel Ali           16 Mexico                      
  2    101 De los Rios Jr., Mario        16 Mexico                      
  3     81 Sacul, Sergio                 16 Guatemala                   
  4     76 Menjivar, Oscar Armando       16 El Salvador                 
  5    124 Jorge, Cruz                   16 Puerto Rico                 
  6     80 Rojas Pastor, Jose            17 Guatemala                   
 
Event 35  Women 5000 Meter Race Walk
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 8:30 AM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     84 Castillo Jr., Vivian          15 Mexico                      
  2    116 Charmaine, De Orbeta          15 Puerto Rico                 
  3     92 Ortuno Jr., Valeria           15 Mexico                      
  4     78 Morales Hernandez, Arely      15 Guatemala                   
 
Event 14  Men Javelin Throw
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 10:00 AM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     37 Ellingson, Jordan             17 Canada                      
  2     38 Girard, Philippe-Antoine      16 Canada                      
  3    107 Munguia Jr., Jose Emmanuel    16 Mexico                      
 
Event 15  Women Shot Put
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 10:15 AM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    131 Brinson, Kamryn               15 United States               
  2    132 Dawson, Khayla                16 United States               
  3    167 Sachdev, Sonya                17 United States               
  4     88 Mojica Jr., Liliana           16 Mexico                      
  5    161 Parker, Egypt                 16 United States               
  6     91 Orozco Jr., Maria Fernanda    17 Mexico                      
  7    158 Morris, Leena                 17 United States               
  8    165 Rivera, Sophia                15 United States               
 
Event 5  Women Long Jump
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 10:30 AM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     29 Voloshin, Diana               16 Canada                      
  2     22 Roche, Magali                 17 Canada                      
  3    141 Foster, Rhesa                 15 United States               
  4     68 Nuris Margarita Jr., Doroteo  16 Dominican Re                
  5    135 Dendy, Micaiah                15 United States               
  6    133 Deloach, Taylor               16 United States               
  7    160 Okoronkwo, Chinne             16 United States               
  8     83 Cardenas Jr., Natalia         15 Mexico                      
  9     82 Bravo Jr., Alondra Maria      16 Mexico                      
 10    173 Urycki, Gillian               16 United States               
 11     15 James, Jamilah                17 Canada                      
 
Event 3  Women Pole Vault
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 11:15 AM
 3.20, 3.30, 3.40, 3.50, 3.55, 3.60, 3.65, 3.70, 3.75, 3.80,+5cm
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    148 Gruver, Olivia                16 United States               
  2     75 Velasco, Andrea Michelle      16 El Salvador                 
  3    163 Presley, Emily                17 United States               
  4    155 Maneatis, Melissa             17 United States               
 
Event 18  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Saturday 4/5/2014 - 11:15 AM
           Name                         Age Team                        relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    202 Rasul, Amir                   15 United States               
  2     56 Rhone, Daiten                 17 Canada                      
  3     71 Sanchez Guzman Jr., Erick Jo  16 Dominican Re                
  4    185 Foust IV, Priest              15 United States               
  5     41 Harriott, Tyree               16 Canada                      
  6    111 Renteria Jr., Jesus           17 Mexico                      
Heat 2  Prelims
  1    199 Nichols, Chandler             16 United States               
  2    113 Gonzalez Monterrey J, Albert  15 Nicaragua                   
  3    181 Cline, Kjetil                 16 United States               
  4     48 Olonisakin, Temitope          16 Canada                      
  5    205 Uzzell, Jeffrey               15 United States               
  6     44 Letts, Brandon                16 Canada                      
  7    182 Davis, Edward                 17 United States               
 
Event 2  Men High Jump
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 11:30 AM
 1.85, 1.90, 1.95, 2.00, 2.03, 2.06, 2.09, +3cm
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    183 Dunning, Robert               16 United States               
  2    197 McCord, Alexander             17 United States               
  3    103 Juarez Jr., David Ariel       16 Mexico                      
 
Event 22  Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Saturday 4/5/2014 - 11:30 AM
           Name                         Age Team                        relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1     99 Castro Jr., David             17 Mexico                      
  2    194 Lattin, Amere                 16 United States               
  3    123 Jonathan, Rivera              17 Puerto Rico                 
  4     58 Schultze, Kenneth             16 Canada                      
  5     32 Akhtar, Maher                 17 Canada                      
  6    122 Jefte, Monell                 16 Puerto Rico                 
Heat 2  Prelims
  1     45 Macnab, Callum                17 Canada                      
  2    209 Zallow, Chad                  16 United States               
  3    183 Dunning, Robert               16 United States               
  4    126 Steven, Marzan                15 Puerto Rico                 
  5    109 Picasso Jr., Pablo            17 Mexico                      
  6     53 Posyluzny, Brayden            16 Canada                      
 
Event 21  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Saturday 4/5/2014 - 11:45 AM
           Name                         Age Team                        relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2     23 Skimming, Nicole              17 Canada                      
  3      3 Aitken, Alexandra             16 Canada                      
  4    141 Foster, Rhesa                 15 United States               
  5     95 Rodriguez Jr., Gisel          16 Mexico                      
  6     29 Voloshin, Diana               16 Canada                      
Heat 2  Prelims
  1    150 Humphrey, Brittley            16 United States               
  2     17 Masse, Emmanuelle             16 Canada                      
  3     11 Croteau-Vaillancourt, Maude   15 Canada                      
  4     13 Efremenko, Bella              16 Canada                      
  5    166 Rushing, Kimani               15 United States               
  6     19 O'Connor, Jaymie              16 Canada                      
 
Event 6  Men Long Jump
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 12:00 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     72 Tony Jr., Solis               15 Dominican Re                
  2    181 Cline, Kjetil                 16 United States               
  3     79 Lemus Guerra, Fredy           15 Guatemala                   
  4    112 Sanchez Jr., Brian Alejandro  16 Mexico                      
  5     49 Orioli, Andras                15 Canada                      
  6     39 Glor, Luxon                   16 Canada                      
 
Event 13  Women Javelin Throw
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 12:15 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    157 Montgomery, Tairyn            15 United States               
  2    175 Wiener, Olivia                17 United States               
  3    165 Rivera, Sophia                15 United States               
  4     31 Wolczyk, Brittni              16 Canada                      
  5     21 Rasche, Teagan                17 Canada                      
  6    167 Sachdev, Sonya                17 United States               
  7    129 Bilsky, Alexa                 16 United States               
  8    145 Gochenour, Katelyn            16 United States               
  9    139 Fitzgerald, Emma              16 United States               
 10     85 Castro Jr., Luz Mariana       17 Mexico                      
 11    144 Glasmann, Chrissy             17 United States               
 
Event 29  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 12:20 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     26 Sumner, Madeleine             15 Canada                      
  2    136 Duca, Paige                   16 United States               
  3    137 Ellington, Malia              16 United States               
  4    146 Goyette, Ellie                15 United States               
  5     62 Aguilar, Maria Fernanda       16 Costa Rica                  
 
Event 16  Men Shot Put
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 12:30 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    193 King, Bailey                  16 United States               
  2    120 Edilberto, Gonzalez           16 Puerto Rico                 
  3    204 Rogers, Isaiah                15 United States               
  4    207 Whitener, Charles             17 United States               
  5    180 Brinson Jr, Kenneth           16 United States               
  6    198 Merkley, Tyler                16 United States               
  7     98 Castillo Jr., Alejandro       16 Mexico                      
  8     65 Abarca Jr., Pablo             15 Costa Rica                  
  9    106 Mora Jr., Jairo Simey         16 Mexico                      
 
Event 30  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 12:30 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    184 Fisher, Grant                 16 United States               
  2     54 Rennie, Braydon               17 Canada                      
  3    203 Rocha, Phillip                15 United States               
  4     33 Cannella, Quinn               16 Canada                      
 
Event 17  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 12:40 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     30 Wilson, Tegan                 16 Canada                      
  2    118 Yohary, Torres                16 Puerto Rico                 
  3     27 Thompson, Chinque             16 Canada                      
  5    159 Oconnor, Janie                15 United States               
  6     97 Tamayo Jr., Cecilia           16 Mexico                      
  7    134 Dendy, Maiya                  16 United States               
  8    143 Gay, Jaela                    16 United States               
 
Event 24  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 1:20 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3     52 Ponnambalam, Ildemaro         16 Canada                      
  4    114 Jarquin Ulloa Jr., Becker Al  15 Nicaragua                   
  5    206 Walton, Jamal                 15 United States               
  6    191 James, Andrew                 17 United States               
  7    121 Ezequiel, Suarez              16 Puerto Rico                 
  8    125 Jorge, Sanchez                16 Puerto Rico                 
 
Event 23  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 1:35 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  5    174 VacaGuzman, Nicole            17 United States               
  6    172 Staton, Chyna-Joi             15 United States               
  7    171 Spann, Denise                 16 United States               
Section 2  Timed Finals
  3      2 Abdul-Rashid, Mariam          16 Canada                      
  4    140 Ford, Erin                    17 United States               
  5    134 Dendy, Maiya                  16 United States               
  6    152 Jefferson, Anna               15 United States               
  7    138 Ellis, Brittny                16 United States               
  8     10 Constantine, Kyra             16 Canada                      
 
Event 7  Women Triple Jump
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 1:45 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1      6 Blackwood, Ebhani             16 Canada                      
  2    160 Okoronkwo, Chinne             16 United States               
  3    128 Axel, Felicienne              16 United States               
  4    166 Rushing, Kimani               15 United States               
  5    135 Dendy, Micaiah                15 United States               
  6     17 Masse, Emmanuelle             16 Canada                      
  7    142 Garcia, Asa                   16 United States               
  8     15 James, Jamilah                17 Canada                      
 
Event 27  Women 800 Meter Run
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 1:50 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     25 Stenman-Fahey, Erinn          16 Canada                      
  2     63 Montoya, Karol                16 Costa Rica                  
  3     12 DeMone, Ginelle               16 Canada                      
  4     20 Pelland, Gabrille             16 Canada                      
  5     74 Hercules, Ana Mirta           16 El Salvador                 
  6    170 Smith, Mikaela                16 United States               
 
Event 9  Women Discus Throw
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 2:00 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    158 Morris, Leena                 17 United States               
  2    131 Brinson, Kamryn               15 United States               
  3    169 Showalter, Haley              16 United States               
  4    177 Wis, Leah                     16 United States               
  5     93 Pollorena Jr., Alma           15 Mexico                      
  6    167 Sachdev, Sonya                17 United States               
  7      8 Buck, Samantha                16 Canada                      
  8      7 Botsis, Chanell               16 Canada                      
  9    149 Gustely, Phoebe               17 United States               
 10    165 Rivera, Sophia                15 United States               
 
Event 28  Men 800 Meter Run
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 2:05 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     61 Wossen, Ezana                 15 Canada                      
  2     35 Denomme, Kyle                 16 Canada                      
  3    104 Lopez Jr., Jesus Tonatiuh     16 Mexico                      
  4     36 Dillon, Shane                 16 Canada                      
  5    196 Marshall, Myles               16 United States               
 
Event 19  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Saturday 4/5/2014 - 2:20 PM
           Name                         Age Team                        relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  4    118 Yohary, Torres                16 Puerto Rico                 
  5    133 Deloach, Taylor               16 United States               
  6    140 Ford, Erin                    17 United States               
  7    138 Ellis, Brittny                16 United States               
  8     30 Wilson, Tegan                 16 Canada                      
Heat 2  Prelims
  4    153 Johnson, Brandee'             16 United States               
  5    134 Dendy, Maiya                  16 United States               
  6    143 Gay, Jaela                    16 United States               
  7     18 McIntosh, Zanara              16 Canada                      
  8    159 Oconnor, Janie                15 United States               
 
Event 4  Men Pole Vault
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 2:30 PM
 4.30, 4.40, 4.50, 4.60, 4.65, 4.70, 4.75, 4.80, +5cm
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    186 French, Steven                16 United States               
  2    178 Benavides, Paulo              16 United States               
  3     59 Slater, Tristan               16 Canada                      
 
Event 20  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Saturday 4/5/2014 - 2:40 PM
           Name                         Age Team                        relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3     66 Araya Jr., Alejandro          16 Costa Rica                  
  4    195 Lyles, Noah                   16 United States               
  5    105 Martinez Jr., Daniel          16 Mexico                      
  6    185 Foust IV, Priest              15 United States               
  7    125 Jorge, Sanchez                16 Puerto Rico                 
  8     41 Harriott, Tyree               16 Canada                      
Heat 2  Prelims
  4    202 Rasul, Amir                   15 United States               
  5    191 James, Andrew                 17 United States               
  6    121 Ezequiel, Suarez              16 Puerto Rico                 
  7     69 Melenciano Jr., Christopher   15 Dominican Re                
  8     71 Sanchez Guzman Jr., Erick Jo  16 Dominican Re                
Heat 3  Prelims
  3     67 Arias Carrillo Jr., Cristian  16 Costa Rica                  
  4    205 Uzzell, Jeffrey               15 United States               
  5    190 House, Dominique              15 United States               
  6    182 Davis, Edward                 17 United States               
  7    206 Walton, Jamal                 15 United States               
  8     51 Paul, Shermar                 16 Canada                      
 
Event 1  Women High Jump
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 2:45 PM
 1.50, 1.55, 160, 165, 1.70, 1.73, 1.76, 1.79, 1.82, 1.85 +3cm
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    130 Boss, Logan                   16 United States               
  2     16 Lefebvre-Oatis, Mikella       15 Canada                      
  3     87 Garcia Jr., Danna             17 Mexico                      
  4      4 Aquilini, Gabriela            15 Canada                      
  5    127 Adelson, Elizabeth            16 United States               
  6    173 Urycki, Gillian               16 United States               
  7    156 Moffitt, Janae                17 United States               
  8     19 O'Connor, Jaymie              16 Canada                      
  9     68 Nuris Margarita Jr., Doroteo  16 Dominican Re                
 10    154 Lopes, Lyndsey                16 United States               
 11    147 Greene, Nicole                16 United States               
 12     11 Croteau-Vaillancourt, Maude   15 Canada                      
 13    151 Jander, Tracy                 15 United States               
 14     86 Esquivel Jr., Ximena          16 Mexico                      
 
Event 25  Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 3:05 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  4     23 Skimming, Nicole              17 Canada                      
  5    117 Keysha, Dumeng                16 Puerto Rico                 
  6     96 Sanchez Jr., Larisa           15 Mexico                      
  7     64 Rojas, Daniela                16 Costa Rica                  
Section 2  Timed Finals
  3    150 Humphrey, Brittley            16 United States               
  4    153 Johnson, Brandee'             16 United States               
  5     89 Moran Jr., Paola              17 Mexico                      
  6    154 Lopes, Lyndsey                16 United States               
  7      3 Aitken, Alexandra             16 Canada                      
 
Event 8  Men Triple Jump
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 3:15 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     47 Murphy, Aidan                 15 Canada                      
  2     79 Lemus Guerra, Fredy           15 Guatemala                   
 
Event 26  Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 3:20 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3    208 Wright, Tyson                 17 United States               
  4    183 Dunning, Robert               16 United States               
  5     40 Hanna, Jacob                  16 Canada                      
  6    108 Nunez Jr., Ivan               16 Mexico                      
  7    194 Lattin, Amere                 16 United States               
Section 2  Timed Finals
  3     70 Nunez Jr., Juan Francisco     16 Dominican Re                
  4    209 Zallow, Chad                  16 United States               
  5    122 Jefte, Monell                 16 Puerto Rico                 
  6    179 Benjamin, Rai                 16 United States               
  7    119 Dangel, Cotto                 17 Puerto Rico                 
 
Event 31  Women 3000 Meter Run
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 3:35 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    137 Ellington, Malia              16 United States               
  2    176 Wierenga, Valerie             16 United States               
  3     24 Smith, Claire                 16 Canada                      
  4    146 Goyette, Ellie                15 United States               
 
Event 32  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 4:00 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     46 Madden, Kyle                  15 Canada                      
  2     42 Hetterley, Gregory            17 Canada                      
  3    110 Ramirez Jr., Michel Tonatiu   16 Mexico                      
  4     50 Ort, Jeremiah                 17 Canada                      
  5    188 Haller, Miler                 17 United States               
  6     43 Hoff, Brendan                 16 Canada                      
 
Event 10  Men Discus Throw
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 4:00 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     65 Abarca Jr., Pablo             15 Costa Rica                  
  2    189 Hamilton, Benjamin            15 United States               
  3     38 Girard, Philippe-Antoine      16 Canada                      
  4    120 Edilberto, Gonzalez           16 Puerto Rico                 
  5    200 Pertusati, Michael            16 United States               
  6    187 Gowing, Brody                 16 United States               
  7    193 King, Bailey                  16 United States               
  8    180 Brinson Jr, Kenneth           16 United States               
  9     57 Rolph, Noah                   16 Canada                      
 10    198 Merkley, Tyler                16 United States               
 
Event 33  Women 2000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 4:15 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    115 Alondra, Negron               15 Puerto Rico                 
  2    136 Duca, Paige                   16 United States               
  3     73 Aldana, Irma Margarita        15 El Salvador                 
  4     90 Najera Jr., Daniela           15 Mexico                      
  5     94 Rivera Jr., Ariadna           16 Mexico                      
  6    162 Powell, Angelic               16 United States               
 
Event 34  Men 2000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Saturday 4/5/2014 - 4:30 PM
           Name                         Age Team                            Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     60 Vargas-Rocheleau, Louis-Carl  16 Canada                      
  2     34 Colyn, Nickolas               16 Canada                      

Nike Toyota Hershey Garden of Life UCS Gatorade NCSA KT Nationwide St. Vincent Normatec
© 2001-2019 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.