Join/Renew Now

Gulf Association Results


                              Flash Results, Inc.   
                        HY-TEK's Meet Manager 11/16/2013 
                   2013 USATF Gulf Assn.  XC  Championships                    
            White Oak Conference Center, Houston, TX  - 11/16/2013             
                                    Results                                    
  
2000 m Run CC 8 & Under Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Genesis Navarro           06 Unattached              9:41.9  
  2 Cassidy Davis             05 NW Flyers               9:47.1  
  3 Taylor Jones              05 CyFair RRavens         10:03.5  
  4 Kameron Butler            05 Track Houston          10:07.1  
  5 Nyla Dennis               05 Track Houston          10:13.1  
  6 Kennedy Hill              06 Track Houston          10:13.9  
  7 Elyssa Rodarte            05 Unattached             10:20.4  
  8 Sofia Vazquez             06 NW Flyers              10:30.1  
  9 Sydni van de Walle        05 Texas Stalliions       10:31.5  
 10 Mary Katherine Gibson     06 Golden Triangle        10:36.3  
 11 Carys Farrar              06 NW Flyers              10:39.2  
 12 Paisle' Comeaux           05 Track Houston          10:40.7  
 13 Riley Lindhorst           05 Track Houston          10:50.7  
 14 Naomi Eggeling            05 Track Houston          11:12.7  
 15 Faith Sturek              06 Texas Stalliions       11:19.2  
 16 Karlie Seymour            05 Beaumont TC            11:21.3  
 17 Madison Morgan            06 Track Houston          11:52.1  
 18 Krista Howell             05 Beaumont TC            11:54.5  
 19 Layla Robinson            05 Beaumont TC            12:08.9  
 20 T'Riyah Akens             05 Tigers Youth           12:35.6  
 21 Cerys Houlston            06 Texas Stalliions       12:45.7  
 22 Madison Reed              07 Tigers Youth           13:44.2  
 23 Audrey Eaves              05 NW Flyers              18:09.5  
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women                                                                  
   1 Track Houston Youth TC A     15    1    2    3    4    5    6    7          
  
   
3k Run CC 9-10 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Camille Napier            03 Track Houston          11:42.0  
  2 Sophie Atkinson           03 Track Houston          11:55.6  
  3 Kevriana Scott            03 Track Houston          12:10.6  
  4 Anna-Claire Biggerstaff   03 Track Houston          13:07.2  
  5 Monica Lopez-Aguirre      04 Unattached             13:22.5  
  6 Courtny Wilmington        03 The Wings TC           13:25.4  
  7 Jaiden Itson              03 The Wings TC           13:25.7  
  8 Heidi Nielson             03 Unattached             13:30.8  
  9 Rebecca Garza             03 StriXCtly Dist         13:46.3  
 10 Caitlynn Maines           04 Unattached             13:55.7  
 11 Autumn Brent              04 Track Houston          14:09.6  
 12 Eliana Lake               03 NW Flyers              14:28.9  
 13 Emma Bielamowicz          03 Track Houston          14:43.2  
 14 Alyssa Rodriguez          04 Track Houston          15:02.5  
 15 Celena Vanhaezebrouck     03 NW Flyers              15:37.9  
 16 Alyssa Bommer             03 Unattached             15:58.6  
 17 Sarah Gunter              03 Track Houston          16:48.4  
 18 Lexi Glynn                04 NW Flyers              17:05.6  
 19 Layla Alexander           04 Tigers Youth           23:49.4  
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women                                                                  
   1 Track Houston Youth TC A     15    1    2    3    4    5    6    7    8     
 
 
3k Run CC 11-12 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Camila Vicens             02 Track Houston          11:41.4  
  2 Heather Welsch            02 Unattached             11:45.8  
  3 Shyla Stone               02 Track Houston          12:04.6  
  4 Sophie Anderson           99 Track Houston-B        12:36.7  
  5 Emerald Jacobs            01 Tigers Youth           12:42.6  
  6 MJ Lopez-Aguirre          02 Unattached             12:49.1  
  7 Giona Collins             01 CL Athletics           12:54.6  
  8 Sara Baker                02 Unattached             12:57.2  
  9 Palmer Jones              01 StriXCtly Dist         12:57.9  
 10 Jolijn Van Pelt           02 Track Houston          12:59.1  
 11 Lindsay Wentworth         01 NW Flyers              12:59.3  
 12 Rachel Clark              01 Texas Storm            12:59.9  
 13 JaNya Hunt                02 Texas Storm            13:00.0  
 14 Kristina Price            01 Track Houston          13:12.8  
 15 Emerald Carter            01 NW Flyers              13:19.3  
 16 Sydney Wellborn           01 StriXCtly Dist         13:24.2  
 17 Faithe Green              01 NW Flyers              13:38.9  
 18 Victoria Sky-Eagle        02 NW Flyers              13:44.0  
 19 Alyssa Castro             02 NW Flyers              13:47.3  
 20 Sarai Virgil              02 NW Flyers              13:53.4  
 21 Liliana Munoz             02 NW Flyers              13:57.5  
 22 Lia Wilkison              02 Texas Cyclones         13:59.0  
 23 Kristyn Delgado           02 Unattached             14:00.7  
 24 Jamey Lawrence            02 Unattached             14:08.0  
 25 A'maria Joubert           02 Beaumont TC            14:29.5  
 26 Amiya Matthews            01 Tigers Youth           14:42.9  
 27 Miranda Gutierrez         01 NW Flyers              14:45.8  
 28 Rose Campbell-Watt        01 Track Houston          15:07.8  
 29 Lily Stoneman             02 NW Flyers B            15:38.0  
 30 Madison Akindele          01 CL Athletics           15:52.1  
 31 Kristan Venable           01 Track Houston          16:13.7  
 32 Alycia Ford               02 CL Athletics           16:40.7  
 33 Riley Raymond             02 NW Flyers B            17:41.7  
 34 Deshawn Petitt            01 Tigers Youth           18:29.5  
 35 Kristen Hughes            02 NW Flyers B            18:54.8  
 36 Audreanecia Hagan         02 NW Flyers B            21:07.3  
 37 Audreanae Hagan           02 NW Flyers B            21:37.9  
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women                                                                  
   1 Track Houston Youth TC  A    24    1    2    3    5   13   15               
   2 Northwest Flyers TC     A    34    4    6    7    8    9   10   11   12     
   3 Northwest Flyers - B    B    84   14   16   17   18   19                    
 
 
4k Run CC 13-14 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lourdes Vivas             99 Track Houston-B        15:03.8  
  2 Amelia Ward               99 Track Houston          15:10.9  
  3 Rebecca Eggeling          00 Track Houston          15:16.2  
  4 Kaytlynn Welsch           00 Unattached             15:44.2  
  5 Blake Thomason            99 Unattached             16:15.1  
  6 Victoria Welkener         99 Track Houston-B        16:37.5  
  7 Julieta Verdejo-Parada    99 Track Houston-B        16:51.9  
  8 Alexa Granderson          00 NW Flyers              16:55.2  
  9 Taylar Mullen             99 Unattached             16:56.2  
 10 Victoria Basich           00 Unattached             16:59.7  
 11 Sarah Mascardo            00 Unattached             17:07.0  
 12 Amanda Garza              00 StriXCtly Dist         17:14.7  
 13 Imani Williams            99 Track Houston          17:30.5  
 14 Isabelle Nielson          99 Unattached             17:45.6  
 15 Eden Carter               99 NW Flyers              17:53.8  
 16 Christina Gilbert         99 Texas Cyclones         18:03.3  
 17 Catalina Spjut            99 NW Flyers              18:09.8  
 18 Skylar Lien               00 Texas Cyclones         18:20.2  
 19 Hannah Del Toro           00 NW Flyers              18:28.1  
 20 Gillian Sauer             99 NW Flyers              18:29.0  
 21 Tara Pickett              00 NW Flyers              18:41.6  
 22 Jia Foster                99 Tigers Youth           18:53.0  
 23 Sophie Anderson           99 Track Houston-B        18:53.3  
 24 Victoria Westbrook        00 CyFair RRavens         19:03.9  
 25 Katilyn Delgado           00 Unattached             19:15.3  
 26 Maryella Atkinson         00 Track Houston          19:43.7  
 27 Arjai Johnson             99 Track Houston          19:45.1  
 28 Bailey Kendrick           99 Unattached             22:06.0  
 29 Aracelly Castillo         00 NW Flyers              24:36.4  
 
                                    Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women                                                                  
   1 Track Houston Youth TC       28    1    2    4   10   11                    
   2 Northwest Flyers Track  A    29    3    5    6    7    8    9   12          
 
 
5k Run CC 15-16 Division Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Julia Heymach             98 Unattached             17:36.0  
  2 Abbie Harrelson           98 Unattached             19:11.3  
  3 Silvia Leblanc            97 adidas TmGreen         19:33.9  
  4 Kacie Corbin              98 Track Houston          20:13.2  
  5 Kassandra Luna            97 Track Houston          20:16.3  
  6 Sydney Gandy              98 Track Houston          20:22.3  
  7 Janae Simoneaux           98 Track Houston          22:11.1  
  8 Brianna Alexander         98 Tigers Youth           23:30.3  
  9 Tyler Rose                98 Track Houston          23:55.8  
 10 Denisse Aguilar           97 NW Flyers              25:02.3  
 11 Kathryn Delgado           96 Unattached             25:25.7  
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women                                                                  
   1 Track Houston Youth TC A     15    1    2    3    4    5                    
 
 
5k Run CC 17-18 Division Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Evelyn Chavez             96 Unattached             17:44.4  
 
 
2000 m Run CC 8 & Under Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Avery Eaves               05 NW Flyers               8:41.5  
  2 Josiah Jackson            05 NW Flyers               8:50.6  
  3 Koi Wedderburn            05 The Wings TC            8:54.8  
  4 Reese Vannerson           05 Unattached              9:01.1  
  5 Aidan Allen               05 Track Houston           9:05.2  
  6 Gabriel De La O           05 Unattached              9:06.2  
  7 Jatay Solis               05 Unattached              9:09.0  
  8 Michael Robbins           05 Unattached              9:10.2  
  9 Jaden Shanklin            05 Texas Storm             9:38.4  
 10 Ryan Norman               05 Track Houston          10:03.5  
 11 Henry Cash                05 The Wings TC           10:04.7  
 12 Travis Hughes             05 NW Flyers              10:19.4  
 13 Lincoln Roach             06 NW Flyers              10:21.6  
 14 Julian Bugg               05 Tigers Youth           10:34.6  
 15 Jared Nielson             05 Unattached             10:41.1  
 16 Elijah Charles            05 Track Houston          10:50.7  
 17 Matt Lawrence             06 Unattached             11:05.4  
 18 Christian Davis           07 NW Flyers              11:55.8  
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men                                                                    
   1 Northwest Flyers TC  A       15    1    2    3    4    5                    
 
 
3k Run CC 9-10 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ayenew Devany             03 Track Houston          11:16.0  
  2 Robert Davis              04 NW Flyers              11:42.0  
  3 Koen Roach                04 NW Flyers              11:59.2  
  4 Zaire Walker              03 Golden Triangle        12:05.2  
  5 Travis Gibson             03 Golden Triangle        12:06.7  
  6 Mitchell Harper           04 Track Houston          12:07.5  
  7 Samuel Navarro            03 Golden Triangle        12:12.4  
  8 Cody Napier               03 Track Houston          12:13.0  
  9 Kamron Neal               04 Unattached             12:18.8  
 10 Benjamin Butcher          04 NW Flyers              12:19.3  
 11 Solomon Granderson        03 NW Flyers              12:19.4  
 12 Ethan Houlston            03 Texas Stalliions       12:25.0  
 13 Cyrillus van de Walle     03 Texas Stalliions       12:28.1  
 14 Caleb Schaunaman          04 Track Houston          12:45.7  
 15 Cyrus Jacobs              03 Golden Triangle        12:50.0  
 16 Carson Land               03 The Wings TC           12:52.6  
 17 Matthew Basinger          03 NW Flyers              12:54.9  
 18 Terry Landry              04 The Wings TC           12:57.0  
 19 Jaylon Guilbeau           04 Golden Triangle        13:17.9  
 20 Simon Gingras             04 adidas TmGreen         13:33.1  
 21 Matthew McNeese           04 NW Flyers              13:58.2  
 22 Nathan Noe                04 NW Flyers              14:10.2  
 23 Landon Oyen               03 NW Flyers              14:41.5  
 24 Zenaido Jones             04 CyFair RRavens         16:06.7  
 25 Charles Dean-Jones        03 NW Flyers B            17:01.8  
 26 Anthony Riddick           03 Track Houston          17:20.6  
 27 Elijah Sturek             04 Texas Stalliions       17:23.9  
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men                                                                    
   1 Northwest Flyers TC  A       37    2    3    9   10   13   15   16   17     
   2 Golden Triangle              42    4    5    7   12   14                    
   3 Track Houston Youth TC A     44    1    6    8   11   18                    
 
 
3k Run CC 11-12 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucas Bourgoyne           01 Track Houston          10:21.2  
  2 Jonathan Robbins          02 Unattached             11:22.4  
  3 Joshua Brooks             02 Track Houston          11:38.5  
  4 Cole Lindhorst            02 Track Houston          11:48.4  
  5 Beau Cagney               01 NW Flyers              11:51.5  
  6 Cameron Wilmington        01 The Wings TC           11:58.6  
  7 Thomas Liardon            02 StriXCtly Dist         12:04.9  
  8 Amari Caldwell            02 Golden Triangle        12:07.0  
  9 Will Hanson               01 adidas TmGreen         12:07.1  
 10 Joshua Mazyck             02 Golden Triangle        12:10.9  
 11 Logan Schaunaman          02 Track Houston          12:12.2  
 12 Aaron Cooper              02 Track Houston          12:13.4  
 13 Nehemiah Houston          01 NW Flyers              12:13.5  
 14 Cory Peterson             02 NW Flyers              12:20.3  
 15 Noah McKinney             01 adidas TmGreen         12:22.0  
 16 Elijah Gregory            02 Golden Triangle        12:22.7  
 17 Christian Fleischhauer    01 NW Flyers              12:25.4  
 18 Joseph Cherechinsky       01 NW Flyers              12:56.0  
 19 Logan Smith               02 Track Houston          12:56.8  
 20 Anand Kalkat              02 NW Flyers              13:01.5  
 21 Frazier Wilson            02 CL Athletics           13:03.1  
 22 Semaj Hawkins             01 Track Houston          13:04.6  
 23 Josiah Granderson         01 NW Flyers              13:08.2  
 24 Christian Goodman         01 Texas Stalliions       13:12.3  
 25 Samuel Shotts             01 adidas TmGreen         13:14.2  
 26 Charles Jones             02 CyFair RRavens         13:21.1  
 27 Jose Valades              02 adidas TmGreen         13:22.9  
 28 Kareem Abdelghani         01 adidas TmGreen         13:40.0  
 29 Elyjaiah Durden           02 Golden Triangle        13:55.8  
 30 Arthur Sullivan           01 CyFair RRavens         14:02.7  
 31 Nicholas Izaguirre        01 StriXCtly Dist         14:04.3  
 32 Eron Stevenson            02 Texas Cyclones         14:19.8  
 33 Jesus Morin               02 Golden Triangle        14:31.6  
 34 Gavin Casey               02 Track Houston          14:35.5  
 35 Myles Rutto               01 Texas Stalliions       14:43.3  
 36 John Carswell             01 Unattached             14:44.2  
 37 William Files             01 Texas Stalliions       15:15.2  
 38 Joel Gassiott             01 Track Houston          16:30.1  
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men                                                                    
   1 Track Houston Youth TC A     23    1    2    3    8    9   17   24   25     
   2 Northwest Flyers TC  A       54    4   10   11   14   15   16   18          
   3 Golden Triangle              70    5    7   13   22   23                    
   4 adidas Team Green A          78    6   12   19   20   21                    
 
 
4k Run CC 13-14 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Noah Wells                99 adidas TmGreen         13:41.5  
  2 Evan DeFord               99 adidas TmGreen         14:23.4  
  3 Alec Martin               99 adidas TmGreen         14:26.0  
  4 Enrico Piperno            00 StriXCtly Dist         14:26.2  
  5 Gavin Hoffpauir           00 adidas TmGreen         14:35.5  
  6 Matthew Abrahams          99 Track Houston          14:35.8  
  7 Nicolas Studebaker        99 adidas TmGreen         14:36.5  
  8 Randall Barron            99 adidas TmGreen         14:37.9  
  9 Solomon Brent             00 Track Houston          14:43.7  
 10 Cameron Corbin            00 Track Houston          14:43.8  
 11 Tommy Knippers            99 StriXCtly Dist         14:47.7  
 12 Andrew Gandy              00 Track Houston          14:53.3  
 13 Daniel Baker              00 adidas TmGreen         15:03.3  
 14 Nathaniel McRae           00 Unattached             15:14.7  
 15 Leon Valades              99 Team Green B           15:27.9  
 16 David Henscheid           99 NW Flyers              15:28.9  
 17 Andres Lopez-Aguirre      99 Team Green B           15:38.0  
 18 Harlan Spjut              99 NW Flyers              15:39.7  
 19 Cole Feuquay              99 Team Green B           15:41.9  
 20 Noah Wright               00 Team Green B           15:42.5  
 21 Justin Couty              99 Track Houston-B        15:46.4  
 22 William Devany            99 Track Houston          15:47.8  
 23 Luke Palermo              00 Team Green B           15:49.1  
 24 Yosef Devany              00 Track Houston          15:55.4  
 25 Clark Poon                99 Team Green B           15:58.1  
 26 Kriston Venable           00 Track Houston-B        16:16.9  
 27 Zion Walker               99 Unattached             16:28.2  
 28 Ryan Raiford              00 Team Green B           16:34.9  
 29 Colby Harper              99 StriXCtly Dist         16:39.4  
 30 Andrew Mendez             00 Track Houston-B        16:39.6  
 31 David Hebert              00 NW Flyers              16:56.2  
 32 Jules Perrodin            00 Track Houston-B        17:52.5  
 33 Drew Walker               00 Unattached             17:58.6  
 34 Mason Tinsley             00 Team Green B           18:19.5  
 35 Christian Valverde        00 Team Green C           18:34.8  
 36 David Alvarado            00 Team Green B           18:38.1  
 37 Suraj Sudharsan           99 Team Green C           18:53.1  
 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men                                                                    
   1 adidas Team Green A          17    1    2    3    5    6   10               
   2 Track Houston Youth TC A     43    4    7    8    9   15   17               
   3 adidas Team Green - B        66   11   12   13   14   16   18   19   20     
 
 
5k Run CC 15-16 Division Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jason Bugg                98 Tigers Youth           16:55.2  
  2 Davin Martinez            97 adidas TmGreen         16:58.1  
  3 Juwon Alridge             97 NW Flyers              17:03.0  
  4 Caleb Pickett             98 NW Flyers              17:04.3  
  5 Chase Gregory             98 adidas TmGreen         17:04.6  
  6 Garrett Groppell          98 NW Flyers              17:06.4  
  7 Nicholas Enochs           97 adidas TmGreen         17:06.6  
  8 Nathan Adams              97 adidas TmGreen         17:18.5  
  9 Rory Donald               98 adidas TmGreen         17:22.6  
 10 Jacob Raiford             98 adidas TmGreen         17:42.4  
 11 Joseph Konopczynski       98 adidas TmGreen         17:45.0  
 12 Joseph Campbell           98 Texas Storm            18:02.9  
 13 Nick Vartabedian          98 Team Green B           18:10.5  
 14 Austin Opalko             97 Team Green B           18:13.2  
 15 Tanner Noble              98 Team Green B           18:24.4  
 16 Ryan May                  97 adidas TmGreen         18:28.4  
 17 Riley Markel              98 Team Green B           18:42.6  
 18 Cortland Samford          97 Team Green C           18:48.8  
 19 Jacob Schuler             97 Team Green B           18:51.4  
 20 Camello Palermo           97 Team Green B           19:19.8  
 21 Michael McDowell          97 StriXCtly Dist         19:22.0  
 22 Jared Hubacz              98 Team Green C           19:29.0  
 23 Josh Smith                98 Team Green B           19:29.0  
 24 Stefano Majano            97 Team Green B           19:32.6  
 25 Jake Cagney               97 NW Flyers              19:36.7  
 26 Colin Saims               98 Team Green C           19:40.5  
 27 Adam Files                97 Texas Stalliions       19:42.6  
 28 Andrew Hueske             98 Team Green C           19:58.1  
 29 Lucien Vanhaezebrouck     98 NW Flyers              20:08.1  
 30 Brennan Latham            98 NW Flyers              21:16.0  
 31 Matthew Schmidt           98 Unattached             21:36.9  
 32 Cleighton Marshall        97 NW Flyers              22:24.7  
 33 Sean Marshall             98 NW Flyers              24:10.9  
 -- Devonte Petitt            98 Tigers Youth                DQ   cut course
  
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men                                                                    
   1 adidas Team Green A          26    1    4    6    7    8    9   10          
   2 Northwest Flyers TC  A       45    2    3    5   17   18   19   20   21     
   3 adidas Team Green - B        65   11   12   13   14   15   16                
 
 
5k Run CC 17-18 Division Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Louis Gingras             96 adidas TmGreen         16:43.2  
  2 Joshua Bostick            95 NW Flyers              17:14.1  
  3 Ryan Oliver               96 Unattached             17:33.1  
  4 Trevor Fenner             96 Unattached             17:36.2  
  5 John Andrus               96 adidas TmGreen         17:59.8  
  6 Patrick Jones             96 CyFair RRavens         18:29.1  
  7 Emanuel Grella            96 StriXCtly Dist         19:24.6  
 
 
5000 m Run Open Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 19-39
  1 Justin Donovan            94 Beaumont TC            19:10.6  
  2 Alberto Escobar           80 CyFair RRavens         24:08.3  
 

Nike Hershey Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics Pheonix St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.