Join/Renew Now

Results

 
Open Men
First Last Age Time City State Club
David Swarts 47 1:13:04 Jackson MI Pegasus Athletic Club
Pablo  Gomez 41 1:17:20 Evanston IL Chicago Walkers
Edward O'Rourke 51 1:23:57 Groton MA New England Walkers
Mark Green 57 1:24:23 Reno NV Pegasus Athletic Club
Alexander  Price 31 1:27:26 Palo Alto CA Pacific Racewalkers
Tommy Aunan 54 1:30:07 Bellevue WA High Altitude Racewalking Team
Charles Brugh 57 1:31:44 Huntington Beach CA So Cal Track Club
Michael Blanchard 51 1:32:52 Castle Rock CO High Altitude Racewalking Team
Joe Nieroski 51 1:33:24 Lake Forest CA Easy Striders Walking Club
Alex Kazaryan 58 1:33:52 Los Angeles CA Unattached
Rick Campbell 67 1:40:39 Orange CA So Cal Track Club
Byron Kaelin 52 1:43:52 Mount Juliet TN World Class Racewalking
Jim Carmines 69 1:46:40 Etters  PA Potomac Valley Track Club
Art Morrow 48 1:47:34 Palm Desert  CA So Cal Track Club
John Backlund 73 1:48:14 Palm Springs  CA So Cal Track Club
Bill  Moremen 85 1:58:17* Claremont  CA Unattached
Ray Billig 56 DNS Hermosa Beach CA Unattached
Calvin Lau 66 DQ Los Angeles CA Unattached
Bernie Finch 73 DNS Pepin  WI So Cal Track Club
Carl Acosta 79 DQ No. Hollywood CA So Cal Track Club


Open Women
First Last Age Time City State Club
Miranda Melville 24 1:11:42 Imperial Beach CA New York Athletic Club
Erin Gray 26 1:11:53 Lebanon  OR Bowerman Athletic Club
Tammy Stevenson 43 1:34:01 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
Marianne Martino 62 1:35:35** Littleton CO High Altitude Racewalking Team
Rebecca Garson 48 1:37:09 Afton VA World Class Racewalking
Vicki Pritchard 54 1:38:30 Cave Creek AZ World Class Racewalking
Wendy Clark 59 1:43:01 San Diego CA Unattached
Donna  Green 60 1:46:23 Woodridge IL Chicago Walkers
Darlene Backlund 67 1:49:40 Palm Springs CA So Cal Track Club
Sandra DeNoon 57 1:49:48 Clermont  FL Florida Athletic Club
Kay Brinkley 67 1:50:14 Etters PA Potomac Valley Track Club
Kristin Ugrob 43 1:50:37 Escondido CA Unattached
Jolene Steigerwalt 69 1:51:10 San Diego  CA So Cal Track Club
Kathryn  Webster 62 1:58:11 Holladay UT Wasatch Walkers
Denise Seyfarth 56 1:58:23 San Diego CA Unattached
Lou Kaelin 52 1:58:45 Mount Juliet TN World Class Racewalking
Nancy Linky 66 2:00:01 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
Lorraine Berger 47 2:05:18 Mesa AZ World Class Racewalking
Anelise Smith 74 2:07:12 Claremont CA Unattached
Yvette Lavigne 73 DQ Los Angeles CA So Cal Track Club


Masters Men
Div. First Last Age Time City State Club
40-44 Pablo  Gomez 41 1:17:20 Evanston IL Chicago Walkers
45-49 David Swarts 47 1:13:04 Jackson MI Pegasus Athletic Club
  Art Morrow 48 1:47:34 Palm Desert  CA So Cal Track Club
50-54 Edward O'Rourke 51 1:23:57 Groton MA New England Walkers
  Tommy Aunan 54 1:30:07 Bellevue WA High Altitude Racewalking Team
  Michael Blanchard 51 1:32:52 Castle Rock CO High Altitude Racewalking Team
  Joe Nieroski 51 1:33:24 Lake Forest CA Easy Striders Walking Club
  Byron Kaelin 52 1:43:52 Mount Juliet TN World Class Racewalking
55-59 Mark Green 57 1:24:23 Reno NV Pegasus Athletic Club
  Joe Nieroski 51 1:33:24 Lake Forest CA Easy Striders Walking Club
  Alex Kazaryan 58 1:33:52 Los Angeles CA Unattached
65-69 Rick Campbell 67 1:40:39 Orange CA So Cal Track Club
  Jim Carmines 69 1:46:40 Etters  PA Potomac Valley Track Club
70-74 John Backlund 73 1:48:14 Palm Springs  CA So Cal Track Club
85-89 Bill  Moremen 85 1:58:17* Claremont  CA Unattached

* Masters Age Group Record

Masters Women
Div. First Last Age Time City State Club
40-44 Tammy Stevenson 43 1:34:01 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
  Kristin Ugrob 43 1:50:37 Escondido CA Unattached
45-49 Rebecca Garson 48 1:37:09 Afton VA World Class Racewalking
  Lorraine Berger 47 2:05:18 Mesa AZ World Class Racewalking
50-54 Vicki Pritchard 54 1:38:30 Cave Creek AZ World Class Racewalking
  Lou Kaelin 52 1:58:45 Mount Juliet TN World Class Racewalking
55-59 Wendy Clark 59 1:43:01 San Diego CA Unattached
  Sandra DeNoon 57 1:49:48 Clermont  FL Florida Athletic Club
  Denise Seyfarth 56 1:58:23 San Diego CA Unattached
60-64 Marianne Martino 62 1:35:35** Littleton CO High Altitude Racewalking Team
  Donna  Green 60 1:46:23 Woodridge IL Chicago Walkers
  Kathryn  Webster 62 1:58:11 Holladay UT Wasatch Walkers
65-69 Darlene Backlund 67 1:49:40 Palm Springs CA So Cal Track Club
  Kay Brinkley 67 1:50:14 Etters PA Potomac Valley Track Club
  Jolene Steigerwalt 69 1:51:10 San Diego  CA So Cal Track Club
  Nancy Linky 66 2:00:01 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
70-74 Anelise Smith 74 2:07:12 Claremont CA Unattached

** Masters Single Age Best

Teams - Men
First Last Age Time City State Club
Carl Acosta 69 4:59:47 No. Hollywood CA So Cal Track Club
John Backlund 73   Palm Springs CA  
Charles Brugh 57   Huntington Beach CA  
Rick Campbell 67   Orange CA  
Art Morrow 48   Palm Desert CA  


Teams - Women
First Last Age Time City State Club
Lorraine Berger 47 5:14:24 Mesa AZ World Class Racewalking
Rebecca Garson 48   Afton  VA  
Lou Kaelin 52   Mount Juliet TN  
Vicki Pritchard 54   Cave Creek AZ  
             
Nancy  Linky 66 5:32:13 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
Tamara Stevenson 43   Salt Lake City UT  
Kathryn Webster 62   Holladay UT  


2013 USA 15 km Race Walk Championships



Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2017 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.