Join/Renew Now

Schedule

 
 
 
Schedule subject to change.

Last updated 11/28/12 10:20 AM

Start End Committee Detail Room
Wednesday, November 28, 2012
8:30 AM 9:00 PM Officials Selection Committee Volusia A
10:00 AM 6:00 PM Organizational Services Accreditation Subcommittee Executive Boardroom A
6:00 PM 7:50 PM NABR   Flagler Ballroom ABC
7:00 PM 9:00 PM Special Screening Starting at the Finish Line: The Coach Buehler Story Coquina D
7:00 PM 10:00 PM Officials National Officials Training Group Coquina H
 
Thursday, November 29, 2012
8:00 AM 9:50 AM Coaches Advisory Executive Committee Volusia A
8:00 AM 9:50 AM Organizational Services Credentials Subcommittee Executive Boardroom A
8:00 AM 9:50 AM Officials Rules Subcommittee Tomoka B
8:00 AM 10:50 AM Officials Law & Legislation Tomoka C
8:00 AM 11:50 AM Officials Selection Committee Executive Boardroom B
9:00 AM 11:30 AM AAC Event Leaders Doc Bales Restaurant
9:00 AM 12:50 PM Women's Track & Field Executive Committee/2013 WC staff selection Tomoka A
10:00 AM 11:50 AM Masters Track & Field Regional Coordinators Ormond Boardroom
10:00 AM 12:50 PM Coaches Education Executive Committee Daytona Boardroom
10:00 AM 12:50 PM Organizational Services General Session Volusia A
10:00 AM 12:50 PM Youth Athletics General Session Coquina D
11:00 AM 12:50 PM Officials Executive Committee Tomoka C
11:00 AM 12:50 PM US Community College TCA   Halifax A
12:00 PM 1:50 PM Masters LDR Executive Committee Halifax B
12:00 PM 2:50 PM Masters Track & Field Executive Committee Halifax C
1:00 PM 2:50 PM Law & Legislation   Tomoka A
1:00 PM 2:50 PM Women's LDR Executive Committee Daytona Boardroom
1:00 PM 2:50 PM Coaches Advisory General Session Flagler AB
1:00 PM 3:50 PM Ethics "USATF Code of Ethics: Are you covered?" Coquina H
1:00 PM 3:50 PM Associations Executive Committee Halifax A
1:30 PM 2:50 PM Officials Hall of Fame Tomoka C
2:00 PM 2:50 PM First Timers Orientation   Tomoka B
2:00 PM 3:50 PM Men's Track & Field Executive Committee Halifax B
2:00 PM 4:50 PM Youth Athletics Zone Representative Meeting Flagler C
2:30 PM 4:50 PM Men's/Women's Development Joint Executive Committee Oceanview
3:00 PM 3:50 PM U.S. Women's Track Coaches Executive Committee Tomoka B
3:00 PM 4:50 PM AAC General Session St. John's/Crystal
3:00 PM 4:50 PM Men's LDR Executive Committee Volusia A
3:00 PM 4:50 PM Race Walking Executive Committee Tomoka A
3:00 PM 4:50 PM Rules General Session Tomoka C
3:00 PM 4:50 PM Officials Equipment & Facilities Subcommittee Flagler AB
3:00 PM 4:50 PM Masters  Anti-doping Seminar Ponce de Leon
5:00 PM 7:00 PM Opening General Session   Coquina ABCDE
7:00 PM 8:30 PM Masters Track & Field Awards Committee Executive Boardroom A
7:00 PM 10:00 PM Welcome Reception Sponsored in part by Nationwide Insurance Clocktower
8:00 PM 9:00 PM Colorado Association Caucus   Volusia A
9:00 PM 9:50 PM USATF Youth Advisory Council   Tomoka C
 
Friday, November 30, 2012
7:00 AM 9:00 AM Expo Breakfast Sponsored in part by Hoosier Sports Corp - Bloomington, IN Expo Prefunction Area
7:00 AM 8:30 AM Pacific Association Caucus   Coquina G
7:00 AM 8:30 AM Mid-Atlantic Association Caucus   Volusia A
7:00 AM 9:00 AM Southern California Association Caucus   Flagler A
7:00 AM 9:00 AM Men's/Women's Development Combined Events Coquina H
7:30 AM 9:50 AM Masters Track & Field General Session Oceanview
8:00 AM 9:00 AM Race Walking Site Selection Subcommittee Executive Boardroom A
8:00 AM 8:50 AM Coaches Advisory Broad Event Coordinators Coquina F
8:00 AM 9:50 AM Women's LDR   Halifax C
8:00 AM 9:50 AM National Team Managers 2012 Team Managers review Halifax B
8:00 AM 10:50 AM US Track Meet Directors Association   Tomoka A
8:00 AM 10:50 AM Rules General Session Tomoka C
8:00 AM 11:50 AM Coaching Education Executive Committee Executive Boardroom B
9:00 AM 10:50 AM High Performance Division General Session Tomoka B
9:00 AM 10:50 AM Associations Accreditation 101 & Updates and Association Committee Elections Coquina F
9:00 AM 10:50 AM Youth Athletics Regional Coordinators Coquina A
9:00 AM 10:50 AM USATF Network Training   Ormond Boardroom
9:00 AM 11:50 AM Officials General Session #1 Ponce de Leon
9:00 AM 11:50 AM AAC General Session St. John's/Crystal
9:30 AM 10:50 AM Youth Athletics Youth Council Meeting Coquina H
10:00 AM 11:50 AM Organizational Services Accreditation Subcommittee Volusia A
10:00 AM 11:50 AM Men's LDR   Halifax C
10:00 AM 11:50 AM Men's International Staff   Halifax B
10:00 AM 11:50 AM Ethics   Coquina C
10:00 AM 12:50 PM Mountain Ultra Trail Running Council   Oceanview
11:00 AM 12:30 PM Masters Track & Field/LDR Hall of Fame Subcommittee Executive Boardroom A
11:00 AM 12:50 PM Athletics for the Disabled   Tomoka A
11:00 AM 12:50 PM Law & Legislation   Coquina A
11:00 AM 4:50 PM Race Walking General Session Flagler C
12:00 PM 1:50 PM Associations Workshop #1: Dispute Resolution, Volunteer Expectations, and Risk Management Update Coquina F
12:00 PM 1:50 PM Records   Halifax B
12:00 PM 1:50 PM Masters LDR General Session #1 Coquina G
12:00 PM 1:50 PM Sports Medicine and Science Sports Psychology Seminar Ponce de Leon
12:00 PM 1:50 PM National Technical Officials   Halifax C
12:00 PM 2:50 PM Men's/Women's Development Joint General Session Coquina H
12:00 PM 6:50 PM Youth Athletics General Session (Bids JO XC & Youth Athl) - Beverage break sponsored by National Scholastic Athletics Foundation Convention Center Ballroom C
1:00 PM 2:50 PM US Track Meet Directors Association Walkabout Coquina E
1:00 PM 2:50 PM LDR Division Executive Committee Tomoka A
1:00 PM 2:50 PM U.S. Women's Track Coaches   Coquina A
1:00 PM 3:50 PM Board Audit/Budget Committee   Flagler A
1:00 PM 3:50 PM Masters Track & Field General Session Oceanview
1:00 PM 5:00 PM Authorized Reps/Agents Educational Seminar Convention Center 101 A
1:00 PM 5:50 PM Rules   Tomoka C
2:00 PM 2:50 PM Presidential Candidate Forum   Tomoka B
2:00 PM 3:50 PM Officials Clinic - Certification Chairs Ponce de Leon
2:00 PM 3:50 PM Officials Clinic A Flagler B
2:00 PM 3:50 PM Officials Clinic B Coquina C
2:00 PM 3:50 PM Coaching Education General Session Coquina G
2:00 PM 3:50 PM Men's/Women's Track & Field Standards Subcommittee Halifax B
2:00 PM 3:50 PM USATF Network Training   Ormond Boardroom
2:00 PM 4:50 PM Cross Country Council Executive Committee Executive Boardroom B
3:00 PM 4:50 PM Women's LDR   Halifax C
3:00 PM 4:50 PM Men's LDR   Tomoka B
3:00 PM 4:50 PM Organizational Services Site Selection Subcommittee Volusia A
3:00 PM 6:50 PM AAC General Session St. John's/Crystal
4:00 PM 4:50 PM Mountain Ultra Trail Running Council   Oceanview
4:00 PM 4:50 PM Associations West Coquina A
4:00 PM 4:50 PM Associations Southeast Coquina G
4:00 PM 4:50 PM Associations Mid-America Tomoka A
4:00 PM 4:50 PM Associations Midwest Flagler B
4:00 PM 5:50 PM Volunteer Council/Administrative Division President's Meeting Flagler A
4:00 PM 5:50 PM Men's Track & Field General Session Coquina C
4:00 PM 5:50 PM Masters Track & Field Eastern Region Meeting Halifax B
4:00 PM 5:50 PM Masters Track & Field Midwest Region Meeting Dolphin
4:00 PM 5:50 PM Masters Track & Field Northwest Region Coquina F
4:00 PM 6:50 PM Women's Track & Field General Session Ponce de Leon
5:00 PM 5:50 PM Associations Southwest Flagler B
5:00 PM 5:50 PM Associations Northwest Halifax A
5:00 PM 5:50 PM Associations Eastern Coquina G
5:00 PM 6:50 PM Masters Track & Field Mid-America Region Meeting Volusia A
5:00 PM 6:50 PM Masters Track & Field SE Region Meeting Halifax C
5:00 PM 6:50 PM Masters Track & Field Southwest Region Meeting Tomoka B
5:00 PM 6:50 PM Masters Track & Field West Region Meeting Flagler C
5:00 PM 6:50 PM National Senate High School TCA General Session Tomoka A
5:00 PM 6:50 PM LDR Division   Oceanview
5:00 PM 6:50 PM USATF Athlete Alumni Association   Coquina H
6:00 PM 7:50 PM Men's & Women's LDR Championships Sub-Committee Halifax B
6:00 PM 7:50 PM Club Council   Flagler B
7:00 PM 11:00 PM Officials Hall of Fame Banquet   Coquina D
 
Saturday, December 1, 2012
7:00 AM 11:00 AM First Round Elections Rock the Vote- Sponsored in part by Marathon Printing Coquina F
7:30 AM 8:30 AM USA Track & Field 5K Run Beach Run Beachfront
8:30 AM 9:45 AM Mountain Ultra Trail Running Council   Oceanview
8:30 AM 10:20 AM Men's/Women's Track & Field Championship Technical Volusia A
8:30 AM 10:20 AM Rules General Session Tomoka C
8:30 AM 10:20 AM LDR Division   Ponce de Leon
8:30 AM 10:20 AM US Community College TCA   Halifax C
8:30 AM 11:20 AM Road Running Technical Council   Convention Center 102 A
8:30 AM 11:20 AM Diversity & Leadership   Dolphin
8:30 AM 12:15 PM Youth Athletics General Session (Bids - JO T&F) Convention Center Ballroom C
9:00 AM 11:00 AM IAAF Athlete Representative Exam   Convention Center 101 A
9:00 AM 11:50 AM AAC General Session St. John's/Crystal
9:30 AM 11:20 AM Cross Country Council   Flagler C
10:30 AM 12:15 PM Race Walking General Session Halifax B
10:30 AM 12:15 PM Men's/Women's Track & Field Junior/HS Focus Group Halifax C
10:30 AM 12:15 PM Athletics for the Disabled   Flagler A
10:30 AM 12:15 PM Records   Tomoka A
10:30 AM 12:15 PM Officials Clinic C Oceanview
10:30 AM 12:15 PM Officials Clinic D Flagler B
10:30 AM 12:15 PM Law & Legislation   Volusia A
10:30 AM 12:15 PM Masters Track & Field General Session Coquina G
10:30 AM 12:15 PM Masters LDR General Session #2 Ponce de Leon
10:30 AM 12:15 PM Associations Workshop 2: "Communications" Coquina H
11:00 AM 12:15 PM Organizational Services General Meeting Tomoka C
11:00 AM 1:00 PM USATF Athlete Representative Exam   Convention Center 101 A
12:15 PM 2:00 PM Awards Lunch   Coquina ABCDE
2:00 PM 2:50 PM Coffee with the CEO and Board   Coquina H
2:00 PM 3:50 PM Youth Athletics Coaches Association Flagler A
2:00 PM 3:50 PM Masters Track & Field/LDR Joint Convention Center 101 BC
2:00 PM 3:50 PM Rules   Tomoka C
2:00 PM 3:50 PM Women's LDR   Flagler B
2:00 PM 3:50 PM Associations General Session/Business Meeting Coquina G
2:00 PM 4:50 PM Officials General Session #2 Ponce de Leon
2:00 PM 4:50 PM High Performance Executive Committee Daytona Boardroom
2:00 PM 5:50 PM Race Walking Working Sessions Halifax B
2:00 PM 5:50 PM Sports Medicine & Science General Session Flagler C
2:00 PM 6:00 PM Second Round  (Runoffs) Rock the Vote- Sponsored in part by Marathon Printing Coquina F
3:00 PM 4:50 PM AAC General Session St. John's/Crystal
3:00 PM 4:50 PM Mountain Ultra Trail Running Council   Oceanview
3:00 PM 5:50 PM Youth Athletics General Session (Elections) Convention Center Ballroom C
4:00 PM 5:50 PM Men's LDR   Flagler B
4:00 PM 5:50 PM Rules/Law & Legislation Joint Tomoka C
4:00 PM 5:50 PM Masters Track & Field Executive Committee Volusia A
5:00 PM 5:50 PM Officials Executive Committee Tomoka A
6:00 PM 6:50 PM Organizational Services Credentials Subcommittee Tomoka C
6:30 PM 7:30 PM Jesse Owens Cocktail Reception   Coquina Prefunction Area
7:00 PM 10:00 PM Jesse Owens Hall of Fame Banquet Dinner and Awards Coquina ABCDE
 
Sunday, December 2, 2012
8:30 AM 10:00 AM USATF Closing Session   Coquina ABCDE
11:00 AM 3:00 PM USATF Board of Directors   Tomoka AB
*Schedule is subject to change
*Special events noted in bold



Nike Hershey Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.