Join/Renew Now

Results

Men’s Results
1. Ben Shorey, Shore AC (3:29:12)
2. Dan Serianni, World Class Racewalking (3:33:25)
3. Ray Sharp, Pegsaus AC (M50-54, 3:43:44)
4. Dave Talcott, Shore AC (M50-54, 3:47:00)
5. Chris Schmid, World Class Racewalking (M65-69, 4:02:10 (age-group AR), en route 30 km age-group AR (2:57:12) and 35 km age-group AR (3:29:21))
6. Dave McGovern, World Class Racewalking (M45-49, 4:16:30)
7. Max Walker, Pegasus AC (M65-69, 4:20:04)
8. Rod Craig, Pegasus AC (M50-54, 4:29:12)
9. Alexis Davidson, Brooklyn, NYC (M55-59, 4:32:29)
10. Bill Vayo, Shore AC (M45-49 4:39:20)
11. Bruce Logan, Park Walkers, NYC (M45-49, 4:46:40)
12. Tim Chelius, Shore AC (M55-59, 5:04:27)
13. Tom Quattrocchi, Shore AC (M60-64, 5:11:21)
14. John Backlund, So Cal Walkers (M70-74, 5:18:56, en route 35 km age-group AR (4:35:17 en route))
15. Eliot Collins, Shore AC (M60-64, 5:58:04)
16. Robert Newhouser, NY Walkers (M55-59, 6:28:31)

Women’s Results
1. Erin Taylor-Talcott, Shore AC (3:44:45) (en route 25 km AR (2:13:22)
2. Tammy Stevenson, Wasatch Walkers, Utah (W40-44, 4:23:10)
3. Cathy Mayfield, Pegasus AC (W60-64, 4:54:50 age-group AR)
4. Rebecca Garson, Tidewater Striders, Va. (W45-49, 4:55:28)
5. Maria Paul, Shore AC (W45-49, 5:04:26)
6. Dorit Attias, Walk USA (W50-54, 5:14:58)
7. Darlene Backlund, So Cal Walkers (W65-69, 5:15:18, en route 35 km age-group AR (4:35:26))

Men’s Team Scores
1. World Class Racewalking (Dan Serianni, Chris Schmid, Dave McGovern) 11:52:05
2. Shore AC (Ben Shorey, Dave Talcott, Bill Vayo) 11:55:32
3. Pegasus AC (Ray Sharp, Max Walker, Rod Craig) 12:32:00
4. Shore AC B Team (Tim Chelius, Tom Quattrocchi, Eliot Collins) 16:13.52

Men’s Masters Team Scores
1. Pegasus AC (Ray Sharp, Max Walker, Rod Craig) 12:32:00
2. Shore AC (Dave Talcott, Bill Vayo, Tim Chelius) 13:30:55

Nike Hershey Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics Pheonix St. Vincent Lynx
© 2001-2014 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.
To license USATF video footage go to www.t3media.com or www.t3licensing.com.