Join/Renew Now

Results

Open Men
Place Name   Age Time City State Club/Affiliation
Guest Francisco Pantoja 35 1:06:11 Denver CO Mexico
1 Tim Seaman 40 1:08:45 Chula Vista CA New York Athletic Club
2 Nick Christie 20 1:10:51 El Cajon CA Unattached
3 David Swarts 46 1:16:48 Jackson MI Pegasus Athletic Club
4 Pablo Gomez 40 1:18:26 Evanston IL Chicago Walkers
5 Chris Schmid 65 1:19:16 Wooster OH World Class Racewalking
6 Mark Green 56 1:23:03 Reno NV Pegasus Athletic Club
7 Andrew Smith 62 1:23:28 Whittier NC Pegasus Athletic Club
8 Alexander Price 30 1:28:17 Palo Alto CA Pacific Racewalkers
9 Michael Blanchard 50 1:29:54 Castle Rock CO High Altitude Racewalking Team
10 Alex Kazaryan 57 1:33:30 Los Angeles CA Unattached
11 Max Green 80 1:45:29 Taylor MI Pegasus Athletic Club
12 Art Morrow 47 1:47:11 Palm Desert CA So Cal Track Club
13 Philip Dunn 40 1:48:12 San Diego CA Team Gloucester
14 Jack Starr 83 1:49:05 Wallingford PA Philadelphia Masters
15 Bill Moremen 84 1:54:40 Claremont CA Southern California Walkers
DQ Carl Acosta 78   No. Hollywood CA So Cal Track Club
DQ Al Cazas 54   Loma Linda CA Inland Empire Racewalkers
DQ Wayne Wurzburger 70   Winnetka CA Southern California Walkers
               
Open Women
Place Name   Age Time City State Club/Affiliation
Guest Rachel Seaman 26 1:15:49 Chula Vista CA NYAC / Canada
1 Miranda Melville 23 1:17:55 Rush NY Unattached
2 Tammy Stevenson 42 1:28:42 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
3 Dawn Tenney 54 1:34:25 Scottsdale AZ Racewalking Arizona
4 Marianne Martino 61 1:34:29 Littleton CO High Altitude Racewalking Team
5 Mary Baglin 65 1:41:46 Reno NV Pacific Racewalkers
6 Sandra DeNoon 56 1:42:45 Clermont FL Florida Athletic Club
7 Susan Mears 57 1:43:27 Reno NV Pacific Racewalkers
8 Diane Brandt 64 1:45:17 Surprise AZ Racewalking Arizona
9 Wendy Clark 58 1:48:12 San Diego CA Unattached
10 Kristin Ugrob 42 1:48:21 Escondido CA Unattached
11 Ellie Kallal 68 1:53:45 Scottsdale AZ Racewalking Arizona
DNF Carol Alexander 52 DNF Fullerton CA World Class Racewalking
DQ Sandra Hults 70 DQ Leesburg FL Florida Athletic Club
               
Junior Women
Place Name   Age Time City State Club
1 Patsy Hurley 17 1:32:14 Whittier CA Equalizers Track Club
2 Ellerie Lagehausen 18 1:43:22 Chandler AZ Arizona Cheetahs
               
Masters Men 40-44
Place Name   Age Time City State Club
1 Tim Seaman 40 1:08:45 Chula Vista CA New York Athletic Club
2 Pablo Gomez 40 1:18:26 Evanston IL Chicago Walkers
3 Philip Dunn 40 1:48:12 San Diego CA Team Gloucester
Masters Men 45-49
Place Name   Age Time City State Club
1 David Swarts 46 1:16:48 Jackson MI Pegasus Athletic Club
2 Art Morrow 47 1:47:11 Palm Desert CA So Cal Track Club
Masters Men 50-54
Place Name   Age Time City State Club
1 Michael Blanchard 50 1:29:54 Castle Rock CO High Altitude Racewalking Team
Masters Men 55-59
Place Name   Age Time City State Club
1 Mark Green 56 1:23:03 Reno NV Pegasus Athletic Club
2 Alex Kazaryan 57 1:33:30 Los Angeles CA Unattached
Masters Men 60-64
Place Name   Age Time City State Club
1 Andrew Smith 62 1:23:28 Whittier NC Pegasus Athletic Club
Masters Men 65-69
Place Name   Age Time City State Club
1 Chris Schmid 65 1:19:16 Wooster OH World Class Racewalking
Masters Men 80-84
Place Name   Age Time City State Club
1 Max Green 80 1:45:29 Taylor MI Pegasus Athletic Club
2 Jack Starr 83 1:49:05 Wallingford PA Philadelphia Masters
3 Bill Moremen 84 1:54:40 Claremont CA Southern California Walkers
Masters Women 40-44
Place Name   Age Time City State Club
1 Tammy Stevenson 42 1:28:42 Salt Lake City UT Wasatch Walkers
2 Kristin Ugrob 42 1:48:21 Escondido CA Unattached
Masters Women 50-54
Place Name   Age Time City State Club
1 Dawn Tenney 54 1:34:25 Scottsdale AZ Racewalking Arizona
Masters Women 55-59
Place Name   Age Time City State Club
1 Sandra DeNoon 56 1:42:45 Clermont FL Florida Athletic Club
2 Susan Mears 57 1:43:27 Reno NV Pacific Racewalkers
3 Wendy Clark 58 1:48:12 San Diego CA Unattached
Masters Women 60-64
Place Name   Age Time City State Club
1 Marianne Martino 61 1:34:29 Littleton CO High Altitude Racewalking Team
2 Diane Brandt 64 1:45:17 Surprise AZ Racewalking Arizona
Masters Women 65-69
Place Name   Age Time City State Club
1 Mary Baglin 65 1:41:46 Reno NV Pacific Racewalkers
2 Ellie Kallal 68 1:53:45 Scottsdale AZ Racewalking Arizona
               
Team Men
1 Pegasus Athletic Clubs   4:03:19      
  (Mark Green, Max Green, Andrew Smith, David Swarts)
               
Team Women
1 Racewalking Arizona   5:13:27      
  (Dianne Brandt, Ellie Kallal, Dawn Tenney)

 

Nike Toyota Hershey Garden of Life UCS Gatorade NCSA KT Nationwide St. Vincent Normatec
© 2001-2019 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.